Wednesday , 18 September 2019 / چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
تازه ها
خانه » مذهبی » زائران و مجاوران حرم امام علی به استقبال ۱۳ رجب رفتند
زائران و مجاوران حرم امام علی به استقبال ۱۳ رجب رفتند

زائران و مجاوران حرم امام علی به استقبال ۱۳ رجب رفتند

607 بازدید

در روزهای که به مراسم باشکوه و معنوی ۱۳ رجب نزدیک می‌شویم، این روزها شهر نجف اشرف حال و هوای خاصی به خود گرفته است و مسلمانان از گوشه و کنار جهان خود را به این شهر شیعی می‌رسانند تا ولادت با سعادت نخستین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت مولای متقیان علی (علیه‌السلام) را جشن بگیرند.

براساس این گزارش، در مراسمی با حضور تولیت آستان مقدس امام علی (علیه‌السلام) در شهر نجف اشرف، زایران و مجاوران حرم علوی، اطراف خیابان‌های منتهی به حرم را نظافت کردند و با پاکسازی و شست‌شویی خیابان‌ها به استقبال ۱۳ رجب رفتند.

این گزارش حاکی است، هم‌اینک شهر نجف اشرف حال و هوای خاصی دارد، سردر مغازه‌ها، منازل، خیابان‌ها، حسینیه‌ها، مساجد و موکب‌های که به نام اهل بیت علیهم‌السلام است، همگی مزین به نام علی (علیه‌السلام) شده و مردم با نصب پرچم و چراغانی کردن سردر منازل خود به استقبال روز پرشور و باشکوه ۱۳ رجب می‌روند.

این روزها نیروهای امنیتی و نظامی زیادی در شهر نجف اشرف مشاهده می‌شود که برای امنیت بهتر این شهر در حال رفت‌وآمد هستند تا زمینه برگزاری جشن بزرگ ۱۳ رجب را در این شهر معنوی فراهم کنند.

خادمان افتخاری متشکل از زائران و مجاوران حرم مولای متقیان امیرمؤمنان علی (علیه‌السلام) در شهر نجف اشرف شکل گرفته است و به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند تا بتوانند از زایرانی که از کشورهای مختلف جهان اسلام به این سرزمین می‌ایند استقبال کنند.

شایان ذکر است، بنا به نوشته مورخین، امام على (ع) در روز جمعه ۱۳ رجب سال سى‌‏ام عام الفیل و در خانهٔ خدا متولد شدند. پدر آن حضرت ابوطالب فرزند عبدالمطلب بن هاشم بن عبد مناف (عموی پیامبر(ص) ) و مادرش هم فاطمه دختر اسد بن هاشم بود. بنابراین امام على (ع) از هر دو طرف هاشمى نسب است.

مادر این حضرت، خداپرست بوده و با دین حنیف ابراهیم زندگى می‌کرد و پیوسته به درگاه خدا مناجات کرده و تقاضا می‌نمود که وضع این حمل را بر او آسان گرداند.

فاطمه بنت اسد، مادر امیر المؤمنان (ع)، در حالی که هنگام تولد فرزندش فرا رسیده بود به زیارت خانهٔ خدا رفت و گفت: «خدایا من به تو و به آن چه از رسولان و کتاب‌ها از جانب تو آمده‏اند ایمان دارم و سخن جدم ابراهیم خلیل را تصدیق می‌کنم و اوست که این بیت عتیق را بنا نهاده است. به حق آن که این خانه را ساخته و به حق مولودى که در شکم من است ولادت او را بر من آسان گردان»

در این هنگام به فرمان خدا، دیوارهای خانهٔ خدا (کعبه) شکافت و فاطمه به درون خانه رفت و دیوار به هم بر آمد. فاطمه پس از سه روز بیرون آمد و در حالی که امیرالمؤمنین (ع) را در بغل داشت، گفت من به خانه خدا وارد شدم و از میوه‏هاى بهشتى و بار و برگ آنها خوردم و چون خواستم بیرون آیم هاتفى ندا کرد: «اى فاطمه نام او را على بگذار که او على است و خداوند على الاعلى می‌فرماید من نام او را از نام خود گرفتم و به ادب خود تأدیب‌اش کردم و او را به غامض علم خود آگاه گردانیدم و اوست که بت‌ها را در خانه من می‌شکند و اوست که در بام خانه‏ام اذان می‌گوید و مرا تقدیس و پرستش می‌نماید. خوشا بر کسی که او را دوست داشته باشد و فرمانش را اطاعت کند و واى بر کسى که با او دشمنی کرده و از او نافرمانی کند.»

و چنین افتخاری منحصر به فردى که براى على (ع) در اثر ولادت در درون کعبه حاصل شده است برای احدى از عموم افراد بشر به دست نیامده است.

در بعضى روایات آمده است که فاطمه بنت اسد پس از وضع حمل (پیش از آن که به دستور نداى غیبى، نام علی را برای آن حضرت برگزیند) نام وی را حیدر انتخاب کرده بود؛ و چون نام آن حضرت على گذاشته شد، «حیدر» یکی از القاب آن حضرت گردید. از دیگر القاب مشهور آن حضرت «اسدالله، مرتضى، امیرالمؤمنین و اخو رسول‌الله» بوده و کنیه‌های ایشان نیز «ابوالحسن و ابوتراب» است. همچنین فاطمه بنت اسد براى رسول اکرم (ص) نیز به منزلهٔ مادر بوده و از اولین گروهى است که به آن حضرت ایمان آورد و به مدینه مهاجرت کرد و هنگام وفاتش نبى اکرم (ص)، پیراهن خود را براى کفن او اختصاص داد و بر جنازه‏اش نماز خواند و خود در قبر او قرار گرفت تا وى از فشار قبر آسوده گردد و او را تلقین فرمود و دعا کرد.

yjc.ir

Share this article

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تک نیاز
بالا