تازه ها
خانه » سرگرمی » خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!
خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!

658 بازدید

کارتون نوستالژیک و جذاب خاله ریزه و قاشق سحر آمیز، یکی از دیگر از کارتون‌های خاطره انگیز کودکان نسل دیروز است که یادآور پیرزنی ماجراجوست است که با قاشق سحرآمیزش، داستان‌های جالبی را برای کودکان رقم می زند.

همه چیز درباره واتو واتو، پرنده اعجاب انگیز

در سلسه مطالب کارتون‌های خاطره انگیز کودکان دهه شصت و هفتاد، به مرور و بررسی کارتون‌های مختلفی از واتو واتو و بارباپایا تا چوبین و ممول و مهاجران در پرتال برترین ها پرداختیم و تلاش می‌کنیم تا مخاطبان عزیز این مجله اینترنتی و خبری را با خاطرات نوستالژیک و جالبی که با دیدن کارتون‌های آن روزگار زنده می‌شود، همراه کنیم. معرفی کارتون ها و ارائه ویدئوی بخش‌هایی از قسمت‌های مهم این انیمیشن ها، یکی از مأموریت‌های این سلسله مطالب است که در ۱۰۰ قسمت ارائه می‌شود. امروز به معرفی و بررسی کارتون خاطره انگیز خاله ریزه و قاشق سحر آمیز می‌پردازیم.

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!

باز هم کارتون دیگری از کارخانه انیمیشن سازی موفق و گسترده کشور ژاپن. این بار نه از دختری خبری است که به دنبال پدرش هست و نه کودکی با ناپدری و یا نامادری‌اش (هایدی) قصد زندگی دارد و نه پسری (بل و سباستین) با سگی آشنا شده است و قصد فرار از روستا را دارد. این بار طراحان ژاپنی به دنبال یک ژانر جالب رفته‌اند که بیش تر به مسائل عجیب و غریب و خلاقانه تر در طراحی انیمیشن مربوط شده است. داستان پیر زنی ماجراجو را شاهد هستیم که قاشق کوچکی به گردن دارد و هر از گاهی بر اساس اتفاقات مختلف، او را بزرگ یا کوچک می‌کند و خالق داستان‌های جالبی برای کودکان و نوجوانان می‌شود. این پیرزن دوست داشتنی و جالب را که ما با نام خاله ریزه می‌شناسیم، در ۱۲۰ قسمتی که ژاپنی ها آن را در اوایل دهه هشتاد میلادی طراحی و تولید کردند، روایت گر قصه‌های کوتاهی هست که برای مخاطبان خردسالش، آموزنده و جذاب است. در عین حال، دارای پیام‌های جالبی است که ذهن کودکان را خسته نمی‌کند و با افکت‌های جالب و رنگارنگ، خلاقیت تصویری را به ذهن کودکان می‌آورد.

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!

مجموعه خاله ریزه که در ایران به این نام شناخته شده است، در واقع با نام Spoon Obasan و نام انگلیسی Mrs. Pepperpot خانم پپرپوت معروف است که با تکنیک دوبعدی در انیمیشن، توسط کیکو مارو و ماکی ناکاهارا، در سال ۱۹۸۲ طراحی شد و تاتسو هایاکاوا آن را کارگردانی کرد. این مجموعه در ۱۲۰ قسمت ۹ دقیقه ای ساخته شد که شمار زیادی از قسمت‌های آن از طریق شبکه‌های سیما در سال‌های نه چندان دور، برای کودکان دیروز پخش شد. بر خلاف کارتون‌های دیگر ژاپنی که کمپانی نیپون آن را ساخته بود، این کارتون را Studio Pierrot Co. Ltd, Gakken Co. تولید و پخش کردند. همانند اکثر قریب به اتفاق کارتون‌های ساخته شده برای بچه ها، این کارتون هم از کتاب “بانوی قاشق چای خوری” Teskjekjerringa، نوشته آلف پویسون، نویسنده سرشناس نروژی در سال ۱۹۵۶ میلادی اقتباس شده است. پویسون در این داستان تلاش کرده است تا در کاراکتر تخیلی خاله ریزه، که با شوهرش زندگی می‌کند، توانایی ارتباط با حیوانات را وقتی کوچک می‌شود، پیدا می‌کند.

خلاصه داستان

خاله ریزه با شوهرش که نقاش است، در کلبه ای در بیرون شهر زندگی می‌کنند. خاله ریزه دارای یک راز مهم است که هیچ کس از آن خبر ندارد و آن این است که این خانم مسن، بعضی وقت‌ها کوچک می‌شود و از این کوچک شدن کسی خبر ندارد. خاله ریزه همواره در موقعیت‌های پیچیده و سخت قرار می‌گیرد، اما با صبر و پیدا کردن راه حل، از این مشکلات سربلند بیرون می‌آید. خاله ریزه به محض آنکه کوچک می‌شود، قادر است تا با حیوانات مختلف ارتباط برقرار کند و این فرصت خوبی برای وی برای حل مشکلات حیوانات در طول داستان است. پی بردن از ماجراهای جالب و شگفت انگیز جنگل اطراف خانه خاله ریزه، روایت گر هر بخش از این کارتون نوستالژیک و جذاب است و سبب می‌شود تا خاله ریزه داستان ما، با خانواده‌های مختلف حیوانات آشنا شود. ما در این کارتون با دختری به نام لی لی آشنا می‌شویم که از راز خاله ریزه خبر دارد.

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!

راز خاله ریزه برای همیشه محرمانه نمی‌ماند تا آن که یک روز، همسرش از راز وی آگاه می‌شود و… .

خاله ریزه در این کارتون تخیلی جالب، احترام به دیگران و تحمل و صبر در برابر مشکلات را به مخاطبان خردسالش در قالب یک داستان پر ماجرای جالب آموزش می‌دهد. موضوعی که معمولاً در کارتون‌های ژاپنی به آن توجه می‌شود. بر خلاف کارتون‌های غربی که بسیاری از آن حاوی صحنه‌های خشونت است، کارتون‌های ژاپنی، تقریباً نسخه‌های قرن بیستمیان، عاری از چنین صحنه ها و پیام‌های منفی می‌باشد. اگر چه خاله ریزه دارای انیمیشن قوی و حرفه ای نیست، اما سادگی در کنار داستان خلاقانه جذاب نویسنده سوئدی، سبب شده است تا مخاطبان خردسال، برای دیدن این کارتون دران دوران، لحظه شماری کنند. مخصوصاً تیراژ نوستالژیکان را که نباید از یاد برد و در زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید. چهره جذاب و دوست داشتنی و خنده دار خاله ریزه، وقتی با همراهی حیوانات مختلف جنگل همراه می‌شود، کودکان را به سرزمینی تخیلی مانند آلیس در سرزمین عجایب می‌برد که جالب توجه است. تلفیق خلاقیت و تخیل واقعیت، همواره ترکیبی عجیب اما نوستالژیک است که به عنوان برگ برنده در انیمیشن‌های موفق دنیا می‌توان از آن نام برد که خاله ریزه نروژی ما، یکی از آن هاست.

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!
(تصویر روی جلد کتاب داستان‌های خانم پپرپوت – نوشته آلف پرویسون نروژی)

 

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!
(تصاویری از روی جلد کتاب ها و شخصیت پردازی‌های مربوط به خاله ریزه در ادبیات نروژ)

 

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!
(تمبر یادبود یکصدمین سال انتشار کتاب خاله ریزه – ۲۰۱۴ میلادی)

 

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!
(بخشی از تصویرگری‌های صورت گرفته برای کتاب خاله ریزه مختص کودکان نروژی)

 

خاله ریزه و قاشق سحر آمیز و مابقی ماجرا!
(تصویری تئاتری از خاله ریزه در نروژ)
برترین ها

Share this article

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تک نیاز
بالا