تازه ها
خانه » اقتصادی » موسسات مالی غیرمجاز مالیات بیشتری می‌دهند
موسسات مالی غیرمجاز مالیات بیشتری می‌دهند

موسسات مالی غیرمجاز مالیات بیشتری می‌دهند

323 بازدید

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه موسسات غیرمجاز بیشتر از موسسات مجاز مالیات مستقیم می‌پردازند گفت: هزینه‌های سود ارائه‌ی تسهیلات به عنوان هزینه‌های قابل قبول لحاظ نمی‌شود، بنابراین مالیات مستقیم غیر مجازها بیشتر از مالیات موسسات مجاز است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، علی‌رضا طاری‌بخش امروز شنبه در نشستی با اشاره به این‌که در سال گذشته مجموعا ۲۲ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده و ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز عوارض دریافت شده است، گفت: مجموعا ۴۵۰ هزار مودی مالیات بر ارزش افزوده در کشور وجود دارند که در سامانه مالیاتی ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با اشاره به این‌که در سال جدید سالن‌های پذیرایی، سفره‌خانه و چلوکبابی‌ها فراخوان شده‌اند و تا پانزدهم ماه جاری باید اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه دهند، تصریح کرد: حمل‌و‌نقل از مالیات معاف است و مالیات بر ارزش افزوده تنها در حلقه نهایی مصرف گرفته می‌شود، بنابراین در حلقه‌ها تولید‌کننده مالیات مضاعفی پرداخت نمی‌کند.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی همچنین عنوان کرد: در واقع نرخ مالیات بر ارزش افزوده در قیمت خرید منهای قیمت فروش ضرب می‌شود.

طاری‌بخش همچنین با اشاره به این‌که میانگین نرخ مالیات بر ارزش افزوده در دنیا بین ۲۰ تا ۲۵ درصد است، گفت: در ایران این نرخ به ۹ درصد رسیده است که نرخ چندان بالایی نیست.

وی همچنین درباره تاثیر نرخ مالیات بر ارزش افزوده در رکود اقتصادی با اشاره به این‌که این نوع مالیات از مصرف گرفته می‌شود و نه از تولید، خاطر نشان کرد: به همین دلیل نرخ مالیات برارزش افزوده تاثیر چندانی بر تولید ندارد و از سویی دیگر با توجه به این‌که مودیان مالیات‌های جمع‌آوری شده را در دوره‌های سه ماهه می‌پردازند می‌توانند با داشتن این مبالغ به عنوان امانت دولت حساب‌های مالی خود را ساماندهی کنند.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی همچنین با اشاره به این‌که امکان نصب صندوق‌های فروش برای ۳۰ صنف فراهم شده‌، گفت: به دلیل عدم ضمانت قانونی درست از اجرای این طرح استقبال نشد و از سویی دیگر زمانی صندوق‌های فروش کارایی دارند که اطلاعات مودیان به صورت شفاف نزد سازمان امور مالیاتی باشد.

طاری‌بخش با اشاره به این‌که دریافت مالیات بر ارزش افزوده از سوی کسانی که فراخوان نشده‌اند مصداق گرانفروشی است، تصریح کرد: در این امر سازمان تعزیرات حکومتی و سامانه مربوطه وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیر است. نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران چندان بالا نیست و با توجه به این‌که این مالیات‌ها در بازار و کشور توزیع می‌شود، باعث رکود نخواهد شد.

وی با اشاره به این‌که پیشنهاد اصلاحیه قانون ارزش افزوده اعمال نرخ ۱۰ درصد است در مورد میزان مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از صنف طلافروشان، گفت: در آخرین دوره میانگین ابراز مالیات بر ارزش افزوده این صنف ۹۰۰ هزار تومان بوده است که اگر چه ممکن است این نرخ مطابق با واقعیت نباشد اما نسبت به دوره‌های قبل بیشتر شده است.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی همچنین درباره دریافت مالیات از موسسات مالی و اعتباری غیرمجازعنوان کرد: طبق قانون ارزش افزوده خدمات بانکی و مالی اعتباری مجاز معاف از مالیات هستند، اما موسسات بدون مجوز مشمول این مالیاتند که ما آن را دریافت می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به این‌که اقلام مصرفی سبد خانواده اکثرا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، تصریح کرد: در حال حاضر آرد، نان، گوشت، برنج، روغن، شکر، شیر و پنیر از جمله اقلام معاف محسوب می‌شوند که در اصلاحیه این قانون قرار است ماست هم به آن اضافه شود.

وی همچنین با اشاره به این‌که در لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی شده است که در جایی که فروشنده یا خریدار از پرداخت مالیات یا دریافت آن خودداری می‌کند، سازمان امور مالیاتی ورود پیدا کند، گفت: یکی از تاثیرات این مالیات ایجاد شفافیت است و فاکتورفروشی نیز بخشی از این امر است.

وی ادامه داد: بهترین راه برای سامان دادن به جلوگیری از پدیده فاکتور فروشی این است که تقاضا برای این امر به صفر برسد.

طاری بخش ادامه داد: سازمان امور مالیاتی براساس قانون، مالیات متخلفان را به صورت کامل دریافت می‌کند و براین اساس ۱٫۵ تا ۲ برابر جریمه می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به تحقق ۹۶ درصدی مالیات بر ارزش افزوده در سال گذشته اظهار کرد: مهم‌ترین پرونده فاکتورفروشی در این سال پرونده ۱۲۶ هزار میلیارد تومانی بوده است که مالیات آن به‌طور کامل دریافت شد و جریمه آن نیز تعیین می‌شود.

ایسنا

Share this article

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تک نیاز
بالا