تازه ها
خانه » دکوراسیون » معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار
معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار

528 بازدید

سوئد، یکی از مهمترین کشورهای اسکاندیناوی، یکی از فعال‌ترین کشورهای جهان در عرصه توسعه پایدار و ساخت و ساز سبز Sustainable Building به شمار می‌رود که تلاش می‌کند، توسعه صنعتی و اجتماعی خود را با کم‌ترین میزان آسیب به محیط زیست و جامعه، ارتقا دهد. این کشور صنعتی پیشرو در حوزه‌های علمی و اقتصادی اروپا، تلاش زیادی کرده است تا فرهنگ شهرنشینی و سبک زندگی شهروندان خود را، تا حد زیادی دوست دار محیط زیست کند و تطبیق بیش تری با محیط طبیعی سرد و سرزمین مسطح سوئد پیدا کنند.

در کشور ۹ میلیون نفری سوئد که یک سوم ایران مساحت دارد، کوه و تپه‌های بلند به ندرت یافت می‌شود و کل کشور، تقریب مسطح و پوشیده از برف و کاج‌های بلند می‌باشد که طبیعت بکر و استثنایی را در این کشور با آب و هوای قطبی، به وجود آورده است. با وجود سرمای شدید در اکثر ماه‌های سال در سوئد، فرهنگ سبک زندگی در این کشور، تا حدود زیادی، با سایر کشورهای اروپایی متفاوت است. زندگی در خانه‌های چوبی، منطبق با وضعیت اقلیمی سرد سوئد و محیط پیرامون و تلاش برای توسعه جمعیت کشور در کلیه مناطق کشور و اسکان در خانه‌های ۱ تا ۲ طبقه، موضوعی است که معماری شهری در این کشور را با سایر بخش‌های اروپا متفاوت کرده است.

در سوئد، بر خلاف اسپانیا و فرانسه و آلمان، کم تر برج سر به فلک کشیده دیده می‌شود و خانه‌هایی با بتن و آهن و سیمان، نقش زیادی در رفتار خانه سازی شرکت‌های ساختمانی سوئد ندارد. معماری سبز Green Architecture و ساخت و ساز مبتنی بر مؤلفه‌های توسعه پایدار و حامی محیط زیست eco-friendly، سه مؤلفه اساسی و راهبردی در فرهنگ توسعه صنعتی در این کشور اروپایی می‌باشد که تا حد زیادی، در فرهنگ شهر نشینی و سبک زندگی مردم سوئد نیز منعکس شده است. به همین خاطر است مکه سوئد را، کشوری حامی محیط زیست و توسعه پایدار و از پیشروان مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها CSR در دنیا می‌دانند.

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(شورای عالی ساخت و ساز سبز در سوئد، از مراکز فعال در عرصه معماری پایدار این کشور است)

اخیراً، شرکت معماری Streetmonckey Architectuire که یکی از شرکت‌های طراحی و معماری ابنیه و دکوراسیون داخلی در این کشور می‌باشد، خانه ای در پایتخت سوئد طراحی و ساخته که از شکل و طرح عجیبی برخوردار است و تا حد زیادی، منطبق با شرایط آب و هوایی و اقلیمی استکهلم، طراحی شده است. در این خانه، تلاش شده است که با توجه به وضعیت آب و هوایی سرد استکهلم که معمولاً مملو از برف می‌باشد، سقف خانه به صورت شیب دار درست شود که استفاده‌های چند منظوره از آن را سبب شود.

مثلاً، کودکان بتوانند بر روی سقف خانه در مکانی امن بازی کنند یا سورتمه سواری کنند یا مانند سرسره، به پایین سر بخورند و بازی کنند. این سقف شیب دار باعث شد که خانه تا حدودی از دید همسایه‌های اطراف، پنهان بماند و معماری منظر جالبی را ارائه دهد. این خانه که به سوئدی Pullbacken House یا خانه ای با سقف شیب دار نام دارد، در منطقه حاشیه ای مفرح نشین استکهلم واقع شده است که بیش از هر کسی، کودکان اطراف این خانه از معماری سبز و سقف شیب دار آن، نهایت لذت را می‌برند.

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمای روبروی خانه ای با سقف شیب دار در حومه شهر استکهلم سوئد)

این خانه، دارای ۲ طبقه می‌باشد که هر طبقه، ۱۰۰ متر مربع می باشد و چشم انداز زیبایی از طبیعت بکر منطقه را روبروی ساکنان هر طبقه قرار می‌دهد. آقای Cage Copher که مهندس معمار این سازه جالب در استکهلم می‌باشد می‌گوید که سقف شیب دار، ایده اصلی وی در طراحی این خانه می‌باشد. اما در طراحی تلاش کردیم تا این سقف، چند منظوره باشد. در طراحی سقف تلاش شد تا ملاحظات زمستانی و تابستانی در نظر گرفته شود تا ساکنان خانه بتوانند از این سقف شیب دار، در فصول مختلف سال بر اساس وضعیت آب و هوای منطقه، به خوبی استفاده کنند.

بنابراین، سقف و پاسیوی نزدیک به آن، در واقع “عرشه ای برای پارتی گرفتن” هستند که گردشگران را در ایام تعطیل به این خانه خلاق می‌کشاند تا از فضایی که در اختیار دارند، لذت ببرند. این خانه، به عنوان مکانی برای گردشگری منطقه، کاربرد دارد و در فصل سرد زمستان نیز، می‌تواند پذیرای مهمانان خود باشد. اتاق نشیمن بزرگ و فضای آشپزخانه زیبا، در طبقه دوم این بنا قرار گرفته است و در طبقه اول نیز، تعداد زیادی اتاق خواب برای مهمانان، تعبیه شده است.

پله‌های این بنا نیز با طراحی مدرن، تلاش کرده است تا توان تحمل بار ناشی از شمار زیادی از گردشگران و حتی کودکانی که به دفعات، از این دو طبقه بالا و پایین می‌روند، داشته باشد. در ادامه، تصاویری مختلفی از این خانه، فضای درونی، دکوراسیون و نقشه معماریان ارائه شده که برای علاقمندان به طراحی دکوراسیون و معماری سبز، می تواند جالب توجه و الهام بخش باشد.

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمایی از سقف شیب دار خانه که چند منظوره ساخته شده است)

 

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمایی از دور سقف شیب دار که منجر به استتار خانه در دید رهگذران شده است)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمای روبرویی خانه که معماری سبز سوئدی را با طراحی ساده و شیک نشان می‌دهد)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمایی از پشت خانه که جای گذاری پنجره‌ها و ساختار سازه را نشان می‌دهد)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمای روبرویی خانه که چیدمان پاسیو زیر سقف شیب دار را نشان می‌دهد)

 

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمایی از دکوراسیون داخلی طبقه دوم خانه که فضای نشیمن را شامل می‌شود)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمایی از دکوراسیون آشپزخانه که طراحی شیک و ساده را نمایان می‌کند)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمایی از فضای راه پله‌ها- به ابتکار طراحی دکور کتابخانه در اطراف آن توجه کنید)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمایی از چشم انداز بیرونی خانه از منظر اتاق خواب)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نمایی از طبقه اول که دکوراسیون ساده سوئدی را در طراحی نشان می‌دهد)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس

(نقشه معماری خانه از بالا که دیزاین اتاق‌ها و سقف شیب دار را نشان می‌دهد)

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس
(نقشه معماری خانه از روبرو که نشان دهنده طبقه اول و دوم و درب‌های ورود و پاسیو زیر سقف می‌باشد)

گفتنی است، معماری سبز، یا معماری پایدار sustainable architecture یکی از گرایش‌ها و رویکردهای نوین معماری است که در سال‌های اخیر مورد توجه عده زیادی از طراحان و معماران معاصر جهان قرار گرفته است. این معماری که برخاسته از مفاهیم توسعه پایدار می‌باشد در پی سازگاری و هماهنگی با محیط زیست یکی از نیازهای اساسی بشر در جهان کنونی است.

معماری سبز سوئدی در خانه ای با سقف شیب دار +عکس

 

(جلوه‌هایی از معماری سبز آینده را نشان می‌دهد که تلفیقی از طبیعت سبز و مهندسی در طراحی سازه می‌باشد)

هدف از ایجاد ساختمان‌های سبز، تلاش برای بهبود یافتن آب و هوا، جلوگیری از اتلاف انرژی مصرف شده جهت سرمایش و گرمایش و جلوگیری از اثرات منفی ساخت و ساز بر محیط زیست است. قبل از هر چیز که یک ساختمان سبز خلق شود، مانند هر چیز دیگر به یک خالق احتیاج دارد. این موضوع یعنی ایجاد ساختمان سبز به سلامت فردی که در آن و در محیط اطراف آن زندگی می‌کند کمک خواهد کرد و از او پشتیبانی خواهد کرد و باعث رضایت مندی و سودمندی آنان خواهد شد.

این موضوع نیازمند کاربرد با دقت راهبردهای تصدیق شده در معماری است. استفاده از طبیعت بادوام و منبع مواد با کفایت و تکیه بر خورشید برای استفاده‌های گرمایی و نیروی برق و روشنایی روزانه energy efficiency و دوباره استفاده کردن از ضایعات waste management، یک اتحاد و یکپارچه سازی ساختمانی ظریف این استراژیها را تشکیل می‌دهد که در دو دهه اخیر، در دستور کار شرکت‌های ساختمانی بزرگی چون اسکانسکا سوئد شده است.

 

برترین ها

Share this article

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تک نیاز
بالا