Wednesday , 18 September 2019 / چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
تازه ها
خانه » دکوراسیون » رستورانی با معماری ایرانی، عربی و ترکی!
رستورانی با معماری ایرانی، عربی و ترکی!

رستورانی با معماری ایرانی، عربی و ترکی!

945 بازدید
خیلی‌های‌مان وقتی تصویر قبل و بعد از طراحی یک محیط محدود را کنار هم می‌گذاریم، باورمان نمی‌شود با چند ایده خلاقانه بشود چنین تغییر بزرگ و محسوسی ایجاد کرد. اما این ویژگی کار یک طراح است.

خیلی وقت‌ها دیدن ایده‌های کسی که دستی بر آتش دارد می‌تواند به کسانی که دنبال راهی برای بهتر کردن فضای زندگی یا کارشان می‌گردند، نگاهی تازه بدهد.پروژه یک رستوران بزرگ حوالی خیابان ظفر تهران سوژه این ماه ماست؛  پروژه بزرگی که تیم طراحی برای دیزاین فضاها  از ترکیب چند ایده ماجراجویانه استفاده کرده است.

لوکس با امضای ایرانی

درباره طراح

علی ماهی‌صفت در رشته گرافیک و معماری داخلی تحصیل کرده است. کار او حالا طراحی داخلی است. برای این شماره سراغش رفته‌ایم تا درباره یکی از پروژه‌های ویژه‌اش با او گپ بزنیم.

لوکس با امضای ایرانی

چرا ورودی را جدا کردیم؟

در فضای معماری داخلی در نظر داشتیم براساس معماری اصیل منطقه، قسمت ورودی برای رستوران طراحی کنیم که مهمان به یکباره وارد فضای اصلی نشود و با مقدمات طراحی داخلی در قسمت ورودی آماده نشستن در فضای اصلی شود.

لوکس با امضای ایرانی

این نقوش از کجا آمدند؟

نخستین قدم انتخاب نقش و بافت سازمانی برای این مجموعه بود. گروه با بررسی نقوش سنتی هنرهای منطقه به فرم گره چینی چوب ایرانی رسید؛ طرحی که در فلزکاری اعراب و معماری ترک هم مشترک است. شمسه ١٢گوش ایرانی در وسط این گره به عنوان نشانه رستوران همراه خط دستنویس کتابت با قلم طراحی شد.

لوکس با امضای ایرانی

استفاده از این نقش به در و دیوار محدود نشد بلکه به پیشنهاد تیم طراحی از این نقش در پارچه لباس و دکمه‌های نیروهای خدماتی رستوران هم استفاده هنرمندانه‌ای شد.

لوکس با امضای ایرانی

چقدر جزئیات؟

لوکس با امضای ایرانی

سعی کردیم تمام جزئیات طراحی در بخش های مختلف تکرار شود و حتی در فضای سرویس بهداشتی ترکیب رنگ ها را حفظ کردیم.

لوکس با امضای ایرانی

رنگ ها چطور انتخاب شد

لوکس با امضای ایرانی

این رستوران قرار بود غذاهای خاورمیانه‌ای سرو کند برای همین طراحی فضای داخلی‌اش به نسبت مثلا یک رستوران ایتالیایی پیچیدگی‌های بیشتری داشت. طراحی داخلی و هویت سازمانی این مجموعه باید در هنرهای ایران، عرب و ترک مشترک می‌بود و هویت آثار خاورمیانه در کار حفظ می‌شد.

لوکس با امضای ایرانی

همچنین باید رنگ‌هایی برای این مجموعه در نظر گرفته می‌شد که در این سه فرهنگ مشترک بود. همنشینی رنگ‌ها هم مساله‌ای بود که خیلی فکرمان را به خودش مشغول کرد. بعد از بررسی بیش از هفت چارت رنگی مشترک، رنگ سفید به عنوان نماد پاکی و روشنایی، رنگ طلایی به عنوان نماد شکوه و رنگ لاجوردی به عنوان مکمل و کنتراست سفید و طلایی انتخاب شد.

لوکس با امضای ایرانی

چرا تراش روی  شیشه؟

لوکس با امضای ایرانی

آینه‌ها و شیشه های تراشدار آبی، قاب آینه خاتم، سنگ مرمر و آجر سفید، جلای ورق طلا و… همگی در کنار معماری مدرن و مینی‌مال شده خاورمیانه یادآور هنرهای بومی و ملی ایران است.

لوکس با امضای ایرانی

طرح ها کجا استفاده شد؟

لوکس با امضای ایرانی

در تمامی طرح‌های رستوران اعم از کارهای گرافیکی، بسته‌بندی غذاها، تبلیغات و. . . از همین المان‌های مشترک استفاده شد. در معماری داخلی هم این نقش در بافت دیوار، نقش در‌ها، بافت شیشه نرده‌ها، کاور تاسیسات، ساخت پنل‌های نور مخفی و. . . دیده می‌شود حتی در آشپزخانه.

لوکس با امضای ایرانی

خطاطی را به چه کسی سپردیم؟

لوکس با امضای ایرانی

خط زیبای شکسته نستعلیق استاد ساسان ابوالقاسمی با اجرای برجسته و ورق طلا روی پتینه ابر و باد یکی از دیوارهای رستوران ایده دیگری بود که با چراغ‌های برنجی مشبک ایرانی که نماد فلزکاری و هنر سلجوقی و صفویه ایران است به خوبی ست شد.

لوکس با امضای ایرانی

چرا برای نما وسواس به خرج دادیم؟

لوکس با امضای ایرانی

شاید وجه‌تمایز این رستوران با فضاهای دیگر طراحی نمای آن باشد. این طرح با اجرای استادانه علیرضا آستانه با خط شکسته نستعلیق ایرانی با شعری از خیام نیشابوری به‌کار گرفته شد. نوشته‌ها از جنس ورق آهن با پوشش مخصوص فضای خارجی انتخاب و این طراحی نما با وسعت ١٣٠ متر مربع اجرا شده است.

لوکس با امضای ایرانی

لوکس با امضای ایرانی

برترین ها

Share this article

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تک نیاز
بالا