Wednesday , 18 September 2019 / چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
تازه ها
خانه » اقتصادی » واردات بی‌رویه زیتون با وجود محدودیت قانونی
واردات بی‌رویه زیتون با وجود محدودیت قانونی

واردات بی‌رویه زیتون با وجود محدودیت قانونی

499 بازدید

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی ضمن انتقاد از واردات بی‌رویه زیتون و روغن زیتون، گفت: میزان بالای واردات در حالی است که از نظر قانونی، واردات زیتون با محدودیت قانونی روبرو است.

به گزارش خبرنگار ایسنا در سمنان، محمد رمضانی ملک‌رودی امروز (سه‌شنبه) در جلسه بررسی وضعیت باغات زیتون استان سمنان اظهار کرد: امروز کنسروهای زیتون و روغن بی‌کیفیت زیتون، بنادر جنوبی ایران و بازار شهرهای مختلف از جمله پایتخت را پر کرده است.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی میزان واردات کنسرو زیتون را خارج از تصور خواند، افزود: قاچاق زیتون و روغن آن در این ابعاد گسترده حکایت از واردات بی‌رویه این محصول دارد. ضمن اینکه این حجم از واردات به شدت به زیان تولیدکنندگان داخلی است که باید به هر نحو ممکن برای آن چاره اندیشی کرد.

رمضانی ملک‌رودی قاچاق کالا را بلای جان تولید داخل ارزیابی و تصریح کرد: جلوگیری از قاچاق کالا و به ویژه محصولات باغی و کشاورزی، می‌تواند به اقتصاد کشاورزان و باغداران کشور و متعاقب آن به رونق اقتصادی کمک بسزایی کند.

وی با اشاره به نیاز آبی کم درختان زیتون، کشت این محصول را مناسب کشور و خصوصا مناطق کم‌آبی نظیر استان سمنان دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۰۴ هزار هکتار باغ زیتون در سطح کشور وجود دارد که بیش از ۶۰ هزار هکتار آن باغ بارور است.

مجری طرح زیتون وزارت جهادکشاورزی با اشاره به برداشت بیش از ۱۱۵ هزار تن زیتون از باغات کشور در سال زراعی گذشته، گفت: به طور میانگین از هر هکتار باغ زیتون در کشور نزدیک به دو تن زیتون برداشت می‌شود که این عملکرد در هر هکتار باغ زیتون از متوسط جهانی بیشتر است.

وی همچنین ضمن تاکید بر ضرورت ارتقای کیفیت روغن زیتون تولید داخل تصریح کرد: روغن های زیتون وارداتی عمدتا فاقد کیفیت لازم هستند.

ایسنا

Share this article

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تک نیاز
بالا