Wednesday , 18 September 2019 / چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
تازه ها
خانه » اقتصادی » ۶۹ درصد تعطیلی صنایع کوچک، کمبود نقدینگی است
۶۹ درصد تعطیلی صنایع کوچک، کمبود نقدینگی است

۶۹ درصد تعطیلی صنایع کوچک، کمبود نقدینگی است

484 بازدید

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‎های صنعتی با اشاره به متوقف بودن تولید در ۱۴ هزار واحد صنعتی، اعلام کرد: ۶۹ درصد واحدهای شهرک‌های صنعتی به دلیل کمبود نقدینگی، ۱۴ درصد به دلیل فقدان بازار، هشت درصد به دلیل گرانی مواد اولیه، پنج درصد به دلیل اختلاف میان شرکاء و سه درصد هم به دلیل فرسودگی ماشین‌آلات متوقف شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایسنا در منطقه کویر، فرشاد مقیمی امروز – پنجشنبه – در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن، صنایع کوچک و تجلیل از صنعت‌گران و معدن‌کاران برتر استان کرمان اظهار کرد: ۹۲ درصد صنعت و ۴۵ درصد اشتغال کشور در حوزه صنایع کوچک و متوسط اداره می‌شود.

وی افزود: در سال گذشته از ۸۱ هزار واحد صنعتی که در حوزه صنایع کوچک و متوسط قرار داشتند ۱۴ هزار واحد متوقف شد و تعدادی نیز زیر ۵۰ درصد، برخی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و تعدادی هم بالای ۷۰ درصد مشغول فعالیت هستند.

مقیمی تصریح کرد: در حوزه صنایع کوچک در شهرک‌های صنعتی ۶۲۳۹ واحد صنعتی وجود دارد که آنها هم همین وضعیت را دارند و کمتر از ۱۰ درصد تسهیلات منابع مالی بانک‌ها به این حوزه اختصاص یافته است.

وی در بخش دیگری بیان کرد: امکان به ظرفیت رسانی ۱۹ هزار واحد صنعتی در کشور وجود دارد که ۱۹۳ هزار اشتغال را ظرف مدت دو سال ایجاد خواهند کرد ضمن اینکه در کنار آن هم ۱۱ هزار واحد صنعتی داریم که بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‎های صنعتی گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود امکان دستیابی به ۲۵۰ هزار اشتغال وجود دارد و از مهم‌ترین اهداف اصلی تعیین شده در این جهت تقویت تولید ملی و راهکارهای رسیدن به این مساله توجه ویژه به حوزه صنایع کوچک و متوسط است.

وی با بیان اینکه معجزه شرق آسیا چیزی به جز هماهنگی سیستمی نیست، گفت: ۱۵ هزار و ۵۵ واحد صنعتی براساس بانک، رشته، صنعت و میزان تسهیلات مورد نیاز شناسایی شده است و اکنون اولویت با واحدهایی است که در حال فعالیت هستند؛ بنابراین در سازمان صنایع کوچک از ۱۵ هزار و ۵۵ واحد صنعتی ۵۷۹۷ واحد در داخل شهرک‌ها بوده و اولویت اول با آنها است.

مقیمی اظهار کرد: اگر این واحدها به ظرفیت برسند ۱۱۰ هزار شغل جدید در کشور ایجاد خواهند کرد از این رو ۵۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات احتیاج است و تاکنون ۲۰۰۰ میلیارد تومان را بانک صنعت و معدن متقبل شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‎های صنعتی افزود: البته برای تمامی صنایع نمی‌توان یک نسخه واحد پیچید ضمن اینکه یکی از مشکلات ما فعالیت‌های انفرادی است که در ابتدا استراتژی اصلی باید متمرکز کردن فعالیت‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: از امسال تاریخ ۲۱ مرداد به نام روز حمایت از صنایع کوچک در تقویم جمهوری اسلامی ایران نامگذاری و ثبت شده است.

ایسنا

Share this article

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تک نیاز
بالا